
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 150 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Color | Black |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Rows | 1 |
| Contact Mating Length | 3.6068 mm |
| Mating Post Length | 3.6 mm |
| Termination Post Length | 2.79 mm |
Stock: 7931
Distributors
pcbx
Unit Price$0.71950
Ext.Price$0.71950
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.71950 | $0.71950 |
| 10 | $0.61131 | $6.11310 |
| 25 | $0.57901 | $14.47525 |
| 50 | $0.54842 | $27.42100 |
| 100 | $0.51945 | $51.94500 |
| 300 | $0.49075 | $147.22500 |
| 500 | $0.46363 | $231.81500 |
| 1000 | $0.44149 | $441.49000 |
| 3000 | $0.42119 | $1263.57000 |
| 5000 | $0.40182 | $2009.10000 |
